مقالات

icon

نقش جهاد تبیین در توانمندسازی منتظران

بدیهی‌ترین مفهوم انتظار، قدرت است، انتظار اصولی دارد که با تبیین آنها می‌توان در مسیر ظهور حرکت کرد؛ در جنگ نابرابر شناختی که دشمن علیه ما به راه انداخته تبیین این اصول، منتظران را توانمند می‌کند.

icon

بنیان‌های فکری حکومت اسلامی

چکیده‌ای از سیره امام سجاد(ع) در نگاه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای«مدظله»

icon

گفتارى درباره ماه رجب‏

رجب ماه هفتم از سال قمرى است و در اسلام از ماه‏هاى حرام به شمار آمده است، بدین خاطر آن را رجب الفرد گویند، زیرا سه ماه از ماههاى حرام به هم پیوسته‏ اند و این ماه از آنها جدا و فرد است.

icon

توصیه های اخلاقی امام حسن عسکری علیه السلام

امام حسن عسکری علیه السلام چند روز قبل از شهادت در مجلسی که چهل تن از دوستان و یاران ایشان، از جمله: محمد بن عثمان، معاویة بن حکم و محمد بن ایوب حضور داشتند، بعد از نشان دادن جمال زیبای حضرت مهدی علیه السلام چنین فرمود: او (اشاره به حضرت مهدی علیه السلام) بعد از من صاحب و خلیفه شماست. او قائمی است که گردنها منتظرانه به سوی او کشیده می شود. هنگامی که زمین از ستم و ناروا پر شد، خروج می کند و زمین را از قسط و عدل سرشار می سازد.

icon

انقلاب اسلامی از ترکیب علوم حوزه و دانشگاه عصر شکوفایی بشریت را رقم می‌زند

انقلاب اسلامی ایران در واقع عکس العملی به جدایی حوزه و دانشگاه و عاملی برای ایجاد وحدت دوباره میان این دو نهاد معرفتی و شناختی بود تا دوباره علوم انسان یافته را در راستای علوم خدا داده قرار دهد و از ترکیب این دو، عصر شکوفایی بشریت را رقم بزند.

icon

عرصه فرهنگ نیازمند فدائیان فرهنگی اسلام است

اگرچه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران بخش مهمی از اهداف فدائیان اسلام محقق شد اما در عرصه هایی که نفوذ دشمن را پس از انقلاب شاهد هستیم از جمله عرصه فرهنگ هنوز این اهداف محقق نشده است و نیاز به حرکت های انقلابی و خودجوش و روحیاتی مانند شهید نواب صفوی وجود دارد تا به صورت خودجوش و انقلابی کارهای فرهنگی تمیز و اثرگذار را انجام دهند و فدائیان فرهنگی اسلام باشند.

icon

رعایت حجاب و عفاف لازمه محبت حضرت زهرا (س) است

دوست داشتن فاطمه سلام الله علیها به زبان نیست که هر کسی ادعای دوستی او را داشته باشد؛ بلکه محبت واقعی تبعیت می آورد و خدا به چه زیبایی در آیه ۳۲ سوره آل عمران می فرماید اگر خدا را دوست دارید از پیامبرش تبعیت کنید تا خدا هم شما را دوست داشته باشد بنابراین حتی اگر به زبان خود را دوست دار فاطمه سلام الله علیها بنامیم اگر تبعیت و پیروی نباشد این دوستی لقلقه زبانی بیش نخواهد بود.

icon

زن محجبه، عفیف و پاکدامن نایب و عنصر تمدن ساز در سیره امام عسکری(ع)

امام عسکری علیه السلام مساله ولادت و تولد امام زمان(عج) را از حاکم عباسی و ماموران حکومتی و عامه مردم مخفی کرده و به جای آن بانوانی زاهد، عفیف، با حیا و پاکدامن را به عنوان نایبان خود به مردم معرفی کردند، بانوانی که نه تنها شیعیان بلکه تمامی مسلمانان و تمام کسانی که با جامعه اسلامی آن روز در ارتباط بودند در مقابل عظمت مقام، زهد، تقوا و پارسایی آنها سر تعظیم فرود آورده بودند.

icon

ستوده ای که مکتبش جز تفسیر و معلمی عشق نیست

مکتب او عشق است؛ عشقی که حتی اگر آن را در گودی قتلگاه سر ببرند صادقانه بر بالای نیزه با رگ‌های بریده روایت خواهد شد؛ عشقی که سردار را سرباز وطن می‌کند و این سرباز به تاسی از امام، عشق را برای اهل آسمان تفسیر می‌کند.

icon

وحدت اصل ثابت اسلامی برای پیشرفت و مقابله با فساد و پسرفت

توحید و وحدتی که در اعتقاد، انسان را از فساد اعتقادی نجات می دهد در جامعه نیز عامل پیش‌برنده به سمت آرمان‌ها و عامل بازدارنده از فساد، تباهی و عقب‌گرد است و این قانون در اسلام نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است و آیات و روایات فراوانی به این اصل ثابت و پایدار تأکید کرده اند.