مقالات

icon

مهدویت در کلام امام حسن(علیه السلام)

امام حسن(علیه السلام) روایات مهدوی را از محضر امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرا گرفتند و در دوران زندگی برای مردم سخنانی را درباره امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه) ذکر کرده‌اند.

icon

بنیان‌های فکری حکومت اسلامی

چکیده‌ای از سیره امام سجاد(ع) در نگاه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای«مدظله»

icon

اهداف ملّی

آنچه که یک ملّت به عنوان مطلوب ذاتی به دنبال تحقق آن هستند را اهدف ملّی می‌گویند. اهداف ملّی بر پایه‌ی نوع نگاه این جامعه به هستی، انسان، آینده‌ی انسان و جامعه شکل می گیرد؛ یعنی نوع بینش‌های معرفت شناسانه، هستی شناسانه، انسان شناسانه، در تعیین اهدف ملّی بسیار دخیل هستند.

icon

ستون های بنیان خانواده

اگر زن و شوهر بار بر روی دوش یکدیگر نگذارند، حیا در خانواده حفظ شود، اعضای خانواده قناعت داشته و به یاد مرگ باشند، حضور بزرگ تر از شروع تا ختم یک زندگی در آن حس شود و حرمت پدر و مادر رعایت شود و دعای پدر و مادر پشت خانواده باشد، بنیان خانواده فرو نخواهد ریخت.

icon

توبه آدم‏

آدم با تلقى كلمات به معنائى كه در سطور گذشته توضيح داده شد به توبه قابل قبول موفق شد، و آثار وسوسه و ازلال را با قدرت توبه از صفحه وجودش زدود، و با ورود به عرصه توبه شكست ذلت بارى به دشمن داد و راه نفوذ دوباره او را به روى خود بست و از اين طريق درسى حكيمانه به هر گنهكارى داد، و درب هر عذرى را به روى هر معصيت كارى مسدود كرد و بر اين شعار بى پايه بى منطق براى ابد خط بطلان كشيد كه برخى از گنهكاران براى معذور دانستن خود جهت ادامه گناه ميگويند: آب از سر ما گذشت چه يك نى چه صد نى!

icon

آشنایی با مزاج بلغم

مزاج غلبۀ بلغم، سرد و تر است. از جمله¬ی آن علائم، زیاد شدن سفیدی در بدن، خلط پشت گلو و... است. افراد بلغمی مزاج، معمولاً چاق و کم تحرک و یا بی تحرک هستند و غالباً افراد از 60 سال به بالا در سلطه بلغم هستند. عسل یکی از بهترین درمان های غلبه بلغم است و ماهی برای این مزاج ممنوع است.

icon

کامل ترین مومنان از نظر ایمان کیست؟

برخی افراد به دلیل آگاهی نداشتن، حسن خلق و رفتار نیکو را با تملق و چاپلوسی اشتباه می گیرند. به همین دلیل، به ناحق، به مدح و ستایش صاحبان زور و زر می پردازند و در برابر آنان کرنش می کنند و شخصیت و ارزش والای انسانی خود را پای مال می سازند. اینان با کمال وقاحت، نام این رفتار ناشایست را حسن خلق و مدارا می گذارند. چنین افرادی وقتی به افراد عادی و تهی دست می رسند، گشاده رویی و نرم خویی را فراموش می کنند و چهره ای عبوس و خشن به خود می گیرند. این صفت ناپسند، نه تنها یک ارزش نیست، بلکه گناهی بزرگ است که موجب خشم خداوند می شود.