حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید عباس قدیمی نژاد

prof-1
استاد قدیمی نژاد بصیرت دینی

زندگی نامه و سوابق علمی


1) پیش از انقلاب در سال 1355 ، همزمان با اشتغال به تحصیلات جدید، به فراگیری ادبیات عربی و تدریس آن پرداخته و نزد مرحوم حجة الاسلام ظهیری، حاشیه ملاعبدالله در منطق، و معالم الاصول را فراگرفتم. پس از اخذ دیپلم (1360) با ورود رسمی به «حوزه علمیه جامع» رشت، دروس شرح لمعه و اصول فقه مظفر را نزد حجة الاسلام مجتبی رودباری فراگرفتم و همزمان در همان حوزه تدریس می کردم. در همین ایام، در مساجد و محافل عمومی به کلاس داری، سخنرانی و مناظره های انقلابی با گروهک های ضدانقلاب نیز مشغول بودم.
2) پس از ورود به قم (1362) همزمان با فراگیری دروس حوزه، به تدریس کتب رسمی حوزه مانند شرح سیوطی و منطق و اصول فقه مظفر و سپس به تدریس سطوح عالیه پرداختم. ضمنا در آنزمان رسم نبود که طلاب، فعالیت ها و تدریس های خود را ثبت و ضبط کنند اما با این همه، برای برخی از آن ها، مدارک کتبی نیز دارم.
3) در سال 63 همزمان با تدریس در حوزه، به تدریس «شرح ابن عقیل» و «منطق مظفر» در مجتمع آموزش عالی شهید محلاتی قم (دانشکده الهیات و معارف اسلامی وابسته به سپاه پاسداران) پرداختم.
4) در سال 64 و به بعد، در جبهات دفاع مقدس به صورت روحانی ـ تبلیغی حضور داشتم که مدرکش موجود بوده و بر اساس آن دارای شش ماه امتیاز «ایثارگری» هستم.
5) در سال 1365 به درس خارج آیة الله مکارم شیرازی، ورود پیدا کردم که تا مدت شش سال به طول کشید که گواهی مکتوب آن با دستخط معظم له موجود است.
6) در سال 1368 برای گذراندن خدمت زیر پرچم در سپاه ارومیه، به صورت سرباز ـ روحانی، به تدریس قرآن و معارف دینی در دبیرستانی که وابسته به سپاه بود پرداخته و حتی یک کتاب عربی مهم را که درباره ارتباط قوم آسوری با صدام بود و از سنگرهای عراقی به غنیمت گرفته شده بود به سفارش حفاظت اطلاعات سپاه ارومیه ترجمه کردم.
7) در سال 1369 با آغاز شدن طرح مدارج تحصیلی در حوزه قم، رساله ای به زبان عربی به نام (المُزجاة فی الإجزاء) برای اخذ کارشناسی ارشد حوزه نگاشتم که به عللی از قبیل بی اعتنایی طلاب به مدرک، مورد دفاع قرار نگرفت.
8) در سال1371 با کسب اجازه رسمی از حوزه قم برای تدریس کتب اصولی و فقهی سطح 1 و 2 به ویژه کتاب «کفایة الاصول» آخوند خراسانی، همزمان با ازدواجم، به حوزه علمیه کمالیه خرم آباد رهسپار شدم.
9) در سال 1372 در گردآوری معجم بحار الانوار ج 34 در مرکز مطالعات و تحقیقات دفتر تبلیغات اسلامی شرکت داشتم که مدرکش موجود است.
10) تدریس در حوزه علمیه فارسان و دانشگاه آزاد شهرکرد و بروجن از استان چهارمحال وبختیاری (77 -1376) .


logo