آیت الله سید رحیم توکل

prof-1
استاد توکل اخلاق

زندگی نامه و سوابق علمی

آیت الله سید رحیم توکل
حضرت آیت ‌الله سیدرحیم توکل در سال 1331 در محله گلشن شهرستان بابل متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه تربیت و متوسطه را در دبیرستان شاهپور(امام خمینی فعلی) بابل در رشته طبیعی(علوم تجربی) گذرانده در سال 1349 با معدلی عالی دیپلم خود را اخذ نمود.
او که از دوران نوجوانی در جلسات مذهبی شهرستان شرکت می‌کرد به رغم علاقه وافر خانواده و حتی خود به رشته پزشکی ، حوزه علمیه را برای ادامه راه برگزید و در سال 1351 وارد حوزه علمیه قم شد. معظم‌اله در این خصوص فرمودند: « بنده دردوران دبیرستان سال 47 ،48 علاقه عجیبی به رشته طب داشتم و حتی بعضی از لوازمات جراحی را خریده بودم و می‌خواستم جراح مغزیا جراح قلب شوم، وخداوندتفضل فرمودند و بر من منت نهادند که باجمله‌ای از یک بزرگوار مسیر زندگی‌ام تغییرکردوآن این بودکه به من فرمودند:«امام زمان شما غریبه، به داد امام زمان خودتان برسید» و این را تکلیف دانستم که در این راه گام بگذارم و خدا را بر این نعمت شکرگزارم.»
پس از ورود به قم توانست به سرعت دروس مقدماتی را گذرانده و در سال 1358 سطح را نیز به اتمام رسانده و در سال 59 درس خارج را آغاز و در سال 1368اجتهاد خود را از حضرت آیه‌الله میرزاهاشم آملی و حضرت آیه‌الله مظاهری دریافت کرد. ایشان در این خصوص فرمودند:« این دو بزرگوار خیلی به بنده عنایت داشته و ابراز علاقه وافر می‌کردند، آیة‌الله میرزا هاشم آملی وقتی درس می‌گفتند،بنده بحث‌شان را می‌نوشتم و به عربی ترجمه می‌کردم وشب می‌رفتم دراندرونی منزلشان وبا ایشان بحث می‌کردم واگرنظری داشتم می‌گفتم و ایشان یا تایید یا توضیح بیشتری می‌فرمودندواین کار تا 5 سال طول کشیدو با آیت‌الله مظاهری هم تا 3 سال جمعه هرهفته، مطالب طول هفته ایشان را به عربی ترجمه می‌کرد م وبه ایشان تحویل می‌دادم و ایشان مصر بودند من«إن‌قلتی» را بر روی مباحث ایشان داشته باشم، لذا آنها را یادداشت‌کرده وبه ایشان منتقل می‌‌‌‌کردم. پس از این مدت این بزرگواران فرمودند دیگر لازم نیست بیایید.» پس از آن حضرت آیةالله مظاهری اجتهاد ایشان را تأیید و کتباً اجازه اجتهاد را صادر وآیة‌الله میرزاهاشم آملی نیزاجتهاد معظم‌اله را تأیید فرمودند.

آیةالله توکل پس از آن برای آشنایی با دیدگاه‌های برخی از بزرگان حوزه از جمله آیةالله مکارم شیرازی و... در دروس آنان شرکت و بالاخره از سال 1376درس خارج فقه و اصول خود را آغاز که مورد توجه جمع کثیری از طلاب به خصوص طلاب جوان قرار گرفته است. نکته قابل توجه اینکه درس خارج فقه و اصول ایشان تنها درس خارج در حوزه علمیه قم است که جهت استفاده به زبان عربی به حوزه نجف ارسال می گردد.
تالیفات :
مالکیت در اسلام
تحدید مالکیت فردی در اسلام
سیری در وادی نور
روزنه‌ای به سوی اسرار الهی
شاهدان عالم
راه خروج از صفات رذیله
مقدمه‌ای بر زیارت جامعه کبیره
برکات عبودیت و...


logo