سایت مرکز اسناد حرم حضرت معصومه(س) با ۵۰۰ هزار برگ سند در خدمت پژوهشگران است

help
icon
نویسنده: فاطمی 1401/11/04

در بخش اسناد مکتوب مرکز اسناد حرم حضرت معصومه(س) حدود یک میلیون برگ سند موجود است که از این تعداد حدود ۵۰۰ هزار برگ سند در قالب سی هزار عنوان فهرست نویسی شده که ۲۸ هزار عنوان آن در سامانه اسناد بارگذاری شده و حدود ۳۰۰ هزار برگ نیز اسکن و آرشیو دیجیتال شده است.

ابوذر مهدی پور در گفت و گویی به معرفی سایت جدید مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت پرداخت و اظهار کرد: سایت مرکز اسناد حرم مطهر به نشانی asnad.amfm.ir با بارگذاری ۵۰۰ هزار برگ سند در ۲۸ هزار عنوان آماده خدمت رسانی به علاقه مندان است.

وی افزود: سایت مرکز اسناد حرم حضرت معصومه سلام الله علیها شامل چندین بخش می باشد و مهمترین بخش های آن بخش جستجوی اسناد، نمایشگاه مجازی و بخش تدوین و نشر است.
کارشناس شناسایی، دریافت و آرشیو اسناد مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت گفت: در بخش جستجوی سایت اطلاعات ۲۸ هزار عنوان سند مکتوب در موضوعات مختلف از جمله، وقف‌نامه‌ها، مصالحه‌نامه‌ها، احکام اداری، نامه‌ها و مکاتبات قدیمی و اطلاعات ۴ هزار عنوان عکس در موضوعاتی چون، اماکن حرم، مراسمات، افراد و شخصیت‌ها، معماری و موارد دیگر بارگذاری شده و محققان و پژوهشگران می توانند برای دریافت تصاویر اسناد و عکس های مورد نظر درخواست مکتوب به مرکز اسناد حرم ارسال کنند.
وی افزود: در بخش نمایشگاه های مجازی نیز آلبوم عکس های قدیمی حرم، مراسم مختلفی که در حرم برگزار شده، حضور عالمان، مراجع و شخصیت های ملی و مذهبی در حرم قابل مشاهده است که با توجه به مناسبت های پیش رو بروزرسانی می شود.
مهدی پور خاطرنشان کرد: در بخش تدوین و نشر سابت مرکز اسناد حرم حضرت معصومه سلام الله علیها نیز فایل پی دی اف آثار و جزوات اسنادی تولیدی این مرکز قابل دسترسی است.

وی با بیان اینکه آرشیو سایت مرکز اسناد شامل اسناد مکتوب، اسناد دیداری، اسناد شنیداری و اسناد دیداری و شنیداری، بخش تاریخ شفاهی، بخش آرشیو کتاب و مجلات و بخش آرشیو نقشه می شود، ادامه داد: در بخش اسناد مکتوب حدود یک میلیون برگ سند موجود است که از این تعداد حدود ۵۰۰ هزار برگ سند در قالب سی هزار عنوان فهرست نویسی شده که ۲۸ هزار عنوان آن در سامانه اسناد بارگذاری شده و حدود ۳۰۰ هزار برگ نیز اسکن و آرشیو دیجیتال شده است.

کارشناس، شناسایی، دریافت و آرشیو اسناد مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت گفت: در بخش اسناد دیداری حدود ۷۰ هزار قطعه عکس جمع آوری و آرشیو و در قالب ۷ هزار عنوان فهرست نویسی شده که از این تعداد اطلاعات ۳۵ هزار قطعه در قالب ۴ هزار عنوان وارد سامانه اسناد شده است.

وی افزود: در بخش اسناد شنیداری نیز حدود ۸ هزار نوار کاست قدیمی جمع آوری و تبدیل به متن شده و از این تعداد ۶۰۰ مورد فهرست نویسی شده اما در سایت مرکز اسناد ورود اطلاعات نشده است.

مهدی پور اضافه کرد: در بخش اسناد دیداری و شنیداری ۶۰ حلقه فیلم جمع آوری و آرشیو شده و در بخش تاریخ شفاهی نیز ۶۰ ساعت مصاحبه با خادمان و مسئولان سابق آستان انجام شده است.

وی ادامه داد: در بخش آرشیو کتاب و مجلات نشریات پیام آستانه، فرهنگ کوثر، ستارگان حرم، کتاب های کنگره حضرت معصومه سلام الله علیها جمع آوری، آرشیو و فهرست نویسی شده و در بخش آرشیو نقشه نیز حدود ۲۰۰ شیت نقشه جمع آوری شده و از این تعداد ۱۰۰ شیت ساماندهی و فهرست نویسی شده است.